Bin Pınarlı İda Off Road Macerası
Bin Pınarlı İda Off Road Macerası

Bin Pınarlı İda Off Road Macerası


SATIN AL

Gelin beraber Kaz Dağları'nın ücra köşelerine, oksijenin en yoğun olduğu yerlere, ormanlara ve köylere, zeytin cennetine 'off-road' yapalım!

 

2019 TUR TARİHLERİ ve FİYATLARI    

20 - 23 Nisan

26 - 29 Ekim

Kişi Başı Fiyat: 1850.-TL

Tek Kişi Farkı: 320.-TL

Araç Katılım Payı : 900.-TL

* Kendi arazi aracı ile gelen misafirlerimiz 4x4 araç katılım payını ödemeyeceklerdir.

1. Gün / Yenikapı - Bandırma - Gönen - Yenice - Kalkım rotası

07:00 Yenikapı – Bandırma deniz otobüsü ile Bandırma’ya geliş ve Bandırma Ido’nun yanaştığı rıhtımda bekleyen 4x4 araçlara biniş ve hareket. Gönen'de (Artamea) kaplıcaların yanındaki büyük şehir parkında, havuz başında çay ve meşhur salçalı tost ikramı - 30 dakika mola.

Gönen'in içinden geçerek güneye doğru 20 km tali asfalt yoldan gidiyoruz. Çeltik tarlaları, mandıralar ve köylerin arasından geçerek Gönen Barajı'na varıyoruz. Buradan ana yolu bırakarak Gaybular köyünün içinden offroad'a giriliyor. Bu bölgede 22 km boyunca artık çok fazla görülmeyen sık meşe ormanları arasından Çamköy'e iniyoruz. Bu yol zaman zaman dere boyunca giden güzel bir orman yolu. Çamköy'den ana yola inip 2. Gönen Barajı (oldukça büyük çamlarla çevrili bir göl) boyunca ilerliyoruz. 20 km asfaltta gittikten sonra öğle yemeği molası. Öğle yemeği yörük usulü sırıkta oğlak çevirme. Yanında nohut, pilav, koyun yoğurdu ve söğüş domates, taze soğan ve salatalık. Yenice'ye orman yollarına girerek Kazdağları eteklerine doğru tırmanmaya başlıyoruz ve 2 saatlik sık orman yollarından ilerleyerek 18:00’de İliada otele varıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Kalkım İliada Otel’de havuz kenarında.

 

2. Gün / Kalkım – Yedikardeşler – Sarıkız – Zeytinli – Yeşilyurt Rotası

Bugün, toplam 40.000 hektar yüzölçümü olan Kaz Dağları’nın kuzeydoğusundan 4X4 araçlarımızla macera ve keşif turumuza başlayacağız.  Mitolojide “Bin Pınarlı İda” olarak adlandırılan Kazdağı, su kaynakları ve bunların vadilerde oluşturduğu şelalelerle doludur. Kalkım’ın içinden geçerek Akçakoyunlu köyünden Kazdağları ormanlarına gireceğiz. Dereler boyunca ilerleyerek, sayısız su kaynaklarından biri olan “Dalak Suyu” mevkiinde çay molası vereceğiz. Buradan kuzeydoğu bölgesinden sorumlu yangın kulesine çıkarak yüksek zirveden, özellikle kuzey bölgelerde sıkça bulunan “Kazdağları Göknarı” ormanlarını seyredeceğiz.  Daha sonra sadece bu dağlarda bulunan “Kazdağı Göknarı Tabiatı Koruma Bölgesi”nden geçerek bu ağaçları yakından göreceğiz.  Buna benzer, sadece Kazdağları’nda bulunan, 32 adet bitki taksonu olması nedeniyle Kazdağları Milli Park statüsündedir.  Milli Park içerisinde bazı çok özel bölgeler de en üst koruma seviyesi olan  “Tabiatı Koruma Bölgesi” ilan edilmiştir. Kazdağları’nı kuzeyden güneye besleyen ana derelerden biri olana Çeyiz Deresi ve kanyonu boyunca ilerleyerek Ayı Deresi ile kesiştiği yere kadar 4x4 araçlarımızla gideceğiz. Burada araçları bırakıp dereye ve iki derenin birleştiği yerdeki şelale ve gölete yürüyeceğiz. Gidiş geliş bir saatlik yürüyüş ve yüzme molasının ardından Ayı Deresi üzerindeki doğal “kaya masa” da öğle pikniğimizi  alacağız.

Yemekten sonra, 4x4 araçlarımızla Sarıkız Zirvesi’ne çıkacağız. 1700 m’lik zirvede özellikle yörükler ve Türkmenler için kutsal olan Sarıkız Efsanesi’ni dinleyip, türbesini göreceğiz. Aynı zamanda, bu zirveden Kazdağları’nın tümü, Ege denizi, Edremit körfezi ve Midilli Adası’nı görebileceğiz.  Zirve yolundan geri dönerek, Kazdağları’nın eteklerinde bulunan sayısız Alevi-Türkmen köylerinden biri olan Mehmetalan köyü kahvesinde çay molası vereceğiz. Ana yola çıkmadan önce, son olarak Zeytinli köyünde bulunan tarihi Müderriszade Sabit Bey’e ait zeytinyağı fabrikasını ve hemen yanında bulunan, aynı aileye ait modern fabrikayı gezeceğiz. Buradan Edremit – Çanakkale karayoluna çıkarak sahil boyunca 50 km yol alıp otelimize varacağız. Akşam körfeze karşı terasta akşam yemeği ve Kazdağları Efsaneleri.

 

3. Gün / Yeşilyurt -  Avcılar – Düden – Padişah Pınarı – Ayazma - Evciler – Kazdağları

Bugün Kazdağları’nın batısından, güneyden kuzeye doğru geçeceğiz.  Otelden çıktıktan sonra anayoldan Milli Park’ın Avcılar giriş kapısına kadar gideceğiz. Buradan orman yollarına girerek kuzey yönünde Şahinderesi boyunca ilerleyeceğiz. Eski dönemlerde, Çanakkale köylerinin güneydeki zeytin bahçelerine gitmek için kullandıkları, kuzey-güney arası ticaretin ve taşımacılığın yapıldığı, sayısız çete hikayelerinin meydana geldiği yollardan Evciler’e bağlı Ayazma’ya varacağız.  Dik iniş ve çıkışları, dar orman yolları, kestane, yörede “Deli Kavak” denilen kavak ağaçlarının arasından sıcak ve soğuk su kaynaklarının çıktığı ayazmaya varıldığında, suyun kaynağına yürüyeceğiz. Kazdağları’nın kuzey eteklerinde kalan bölge bu dağların zengin sularından ve bereketindan fazlasıyla faydalanmakta. Meyve bahçeleri ve üzüm bağları ile dolu bölgede, dere kenarındaki bir restoranda alabalık yedikten sonra Evciler’in meşhur napolyon kirazı bahçelerinde hep beraber kiraz toplayacağız. Evciler köyü kiraz ihracatı yapan başlıca yerlerden biri.  Daha sonra Ezine peynirinin yapıldığı çok özel bir mandıraya gideceğiz.

Bayramiç Barajı kıyısındaki anayoldan 55 km giderek tekrar dün gece kaldığımız otelimize dönüyoruz.

 

4 . Gün / Assos - Troia - Bandırma - Istanbul

Sabah muhteşem güzellikteki sahil yolundan Assos'a varıyoruz. Assos gezimizden sonra, Kazdağları efsanelerinin ve İlyada Destanı’nın merkezi olan Truva Antik Kenti’ni ziyaret ettikten sonra Bandırma'ya gidiyoruz. Turumuz Bandırma vapur iskelesinde İstanbul feribotuna misafirlerimizin binmesi ile sona erecek.

Dileyenler Çanakkale'de uçak ile de dönebilirler.


Notlar:

 

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24

Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası Bin Pınarlı İda Off Road Macerası
Bin Pınarlı İda Off Road Macerası