Etiyopya & Kenya'da Safari
Etiyopya & Kenya'da Safari

Etiyopya & Kenya'da Safari


ETİYOPYA & KENYA

 

KÜLTÜR TURU VE SAFARİ

 

25 Mayıs – 7 Haziran

 

Kişi Başı tur fiyatı:  $2890.-

Tek kişilik oda Farkı: $180

Istanbul Havaalanında kişi başı $80.- nakit ve USD cinsinden olarak, yerel rehberlere ödenmek üzere tur liderine elden verilecektir.

 

Meraklıları için kaçırılmayacak bir fotoğraf serüveni.

 

25 Mayıs Cumartesi / Uçuş günü

Aksam 21:00’de İstanbul havalimanında size bildireceğimiz yerde tur lideriyle buluşma. Etiyopya Havayollarıyla yapacağımız uçuşumuz 25’ini 26’sina bağlayan gece hareket ettiğinden geceyi uçakta geçiriyoruz. 

 

1.Gün / 26 Mayıs Pazar / Addis Ababa

Sabah 5:30’da Addis Ababa’ya iniyoruz, bize tur boyunca eşlik edecek olan yerel rehberimiz eşliğinde otele yerleştikten sonra, Afrika’nın en büyük marketi kabul edilen Merkato’yu yürüyerek geziyoruz. Bu renkli, açık etnik pazardaki gezimizi tamamladıktan sonra dünyanın en sağlıklı mutfaklarından biri kabul edilen Etiyopya lezzetini açık büfe eşliğinde tanıyoruz. 

Öğleden sonra, dünyada bulunan en eski (3,2 milyon yıllık) insan fosili kabul edilen Lucy’i ziyaret etmek üzere Ulusal Müze’ye gidiyoruz. Bugün göreceğimiz ikinci müze Etnografya Müzesi, bize bir kez daha Etiyopya’nın kültür ve dil bakımından ne kadar zengin bir ülke olduğunu gösterecek. Bu müzede gördüğümüz bazı kabileleri turumuzun ilerleyen günlerinde ziyaret edip nasıl yaşadıklarına bizzat tanık olacağız. Müze ziyaretlerimizden sonra otele donuyoruz. 

Aksam yemeğini Habesha 2000’de canlı geleneksel müzik ve dans eşliğinde yiyoruz.

Konaklama Otel Lobelia.

 

2. Gün / 27 Mayıs Pazartesi / Lalibela

Kahvaltı sonrası Lalibela için erkenden havalimanına gidiyoruz. Kısa uçuşumuzdan sonra, Unesco’nun dünya mirasında yer alan Lalibela kutsal şehrinde, 12.yy’in başında kayalara oyulmuş muhteşem kiliseleri geziyoruz. 

Konaklama: Lal Otel’de.

 

3. Gün / 28 Mayıs Salı / Arbamich - Dorze

Sabah güneş doğumuyla birlikte kahvaltımızı yapıp 2 kısa uçuştan sonra ( toplam 1 saat) Aramice ulaşıyoruz. Bu güzel ülkeyle ilgili kültürel deneyimimiz burada başlıyor. Bir saatlik Araba yolculuğunun ardından Dorze koyunu ziyaret ediyoruz. Bu köydeki etnik grubun günlük yaşantısına tanık oluyoruz. Muz yaprağının kökünden yapılan bir yemek hiç tattınız mı? 

Konaklama: Ezana Otel 

 

4.Gün / 29 Mayıs Çarşamba / Arbaminch - Konso

Yaklaşık 2,5 saatlik araba yolculuğumuzun ardından UNESCO dünya mirası listesine girmiş Konso köyünü ziyaret ediyoruz. Bu kabilenin en büyük özelliği evlerinin mimari yapısı. 

Konaklama: Kanta Lodge

 

5.Gün / 30 Mayıs Perşembe Konso - Keyafar - Jinka

Sabahki araba yolculuğumuzun ardından “Omo Vadisi” ne giriyoruz. Öğle yemeğinden sonra çeşitli kabilelerin alışveriş yaptığı en renkli pazarlardan biri olan Keyafar’i geziyoruz. Fotoğraf çekmek isteyenler için müthiş bir fırsat çünkü burası Tsemay ve Bena kabilelerinin alışveriş için buluştuğu yer. 

Konaklama:  Nasa Pension 

 

6.Gün / 31 Mayıs Cuma Jinka-Mursi-Jinka

Sabah kahvaltıdan sonra, Etiyopya’nın en güzel manzaralı parklarından biri olan “Mago Ulusal Parkı’nın içinden geçerek National Geographic dergisine de konu olmuş Mursi Kabinesi’ni ziyaret ediyoruz. Mursiler dudaklarına kendi güzellik anlayışlarına göre taktıkları tabaklarla tanınıyorlar. Buradaki yerel gezimizden sonra Jinka’ya geri dönüp Ari kabilesini ziyaret ediyoruz. Ariler ise hiç alet kullanmadan kilden yaptıkları çanak çömleklerle tanınıyorlar.

Bu köyde ev yapımı votka ve ülkenin geleneksel ekmeği olan Injera’nin nasıl yapıldığına tanık olacağız.

Konaklama: NASA Pension 

 

7.Gün / 1 Haziran Cumartesi / Jinka – Dimeka - Turmi

Sabah erkenden kalkarak kahvaltı sonrası kısa bir süre Jinka marketini ziyaret edip Dimeka’ya doğru yola çıkıyoruz. Dimeka’da her cumartesi gerçeklesen bu açık pazarı bir film sahnesi gibi düşünürsek, bizler de bu muhteşem sahnenin içinde yer alacağız. Son derece renkli olan bu pazarda insan fotoğraf çekmekten kendini alamıyor! Hammer’lerin bu renkli pazarına hoş geldiniz. 

Pazar gezimizden sonra konaklayacağımız Kaske nehrinin yanındaki Mango Kampımıza gidiyoruz. Aksam yemeğinde keçi etiyle yapılan Hamer usulü özel bir yemek yiyeceğiz.

Konaklama : Mango Campsite ( Çadır ) 

 

8.Gün / 2 Haziran Pazar / Turmi - Omerate – Turmi

Sabah Omerate’ye doğru yola koyuluyoruz. Omo nehrini geleneksel kanolarla geçerek vücutlarına yaptıkları süslemelerle bilinen Dasanech kabilesini ziyaret ediyoruz. Daha sonra Turmi’ye geri donup Hamer köyünü geziyoruz. Son derece ilkel bir biçimde yaşayan bu kabileyle geçirdiğiniz gece unutamadıklarınız arasına girecek. 

Konaklama: Hamer Village ( çadır ) 

 

9.Gün / 3 Haziran Pazartesi / Turmi – Arbamich

Sabah erkenden uyanıp her pazartesi yapılan Turmi pazarına yürüyoruz. Buradaki kısa ziyaretten sonraki durağımız konaklayacağımız Arbamich.

Konaklama:  Ezana Otel 

 

10.Gün / 4 Haziran Salı / Chamo Gölü – Arbamich – Addis Ababa

Tekne turumuz için erkenden kalkıp Chamo gölüne gidiyoruz. Gölde yapacağımız gezide hipopotamları ve Nil timsahlarını yakından görme fırsatımız olacak. Öğle yemeği için Arbamich’e geri dönüyoruz. Daha sonra Addis Ababa’ya uçakla geçiyoruz. Addis Ababa’da ve Etiyopya’daki son günümüzde rehberiniz eşliğinde isteyenler açık pazara gidip hediyelik eşya alabilirler. 

Konaklama: Otel Lobelia 

 

11.Gün / 5 Haziran Çarşamba / Addis Ababa - Nairobi - Masai Mara

Sabah erkenden Kenya’daki safari turumuz için hareket ediyoruz. Kenya’da bizi özel tur arabaları karşılıyor ve Masai Mara’ya doğru gidiyoruz. Burada öğle yemeğimizi piknik yaparak geçiriyoruz ve meşhur Masai Mara kabilesini ziyaret ediyoruz. Gün batımında ise Masai Mara Ulusal parkında ilk “Game Drive”miza çıkıyoruz. 

Konaklama : Masai Mara Luxury Camp. (Bu çadırlarda normal otel odası konforu bizleri bekliyor.)

 

12. Gün / 6 Haziran Perşembe / Safari

Kahvaltıdan sonra tüm gün “Game Drive”. Bu muhteşem deneyimde beş büyükler olarak kabul ettiğimiz, aslanları, leoparları, filleri, Gergedanları ve zürafaları doğal ortamlarında göreceğiz. Beş büyükler dışında daha birçok vahşi güzelliği bir arada göreceğiz. Fotoğraf makinelerinizi mutlaka hazır tutun. Unutamayacağınız bir günü daha Masai Mara Luxury Camp’da tamamlayacağız. 

 

13. Gün / 7 Haziran Cuma /  Masai Mara-Nairobi-Istanbul

Sabah gün doğumundaki son “Game Drive”ımızı yaparak Nairobi havalimanına, İstanbul’a dönüş için yola çıkıyoruz.

 

Fiyata dahil olanlar:

Fiyata dahil olmayanlar:

Notlar:

Etiyopya para birimi Birr’dir ve $1 = 27 Birr’a denk gelir. 
Fotoğraf ücreti genellikle 5 Birr olarak verilir 
Bira otellerde ya da restoranlarda 15-30 Birr arasındadır. 

Etiyopya Afrika ülkeleri içindeki en güvenli ülkelerden biridir.

* Tüm fotoğraflar tur rehberimiz Aslihan Naylor tarafından çekilmiştir.

Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari Etiyopya & Kenya'da Safari
Etiyopya & Kenya'da Safari