Etiyopya Kültür Turu
Etiyopya Kültür Turu

Etiyopya Kültür Turu


Kültür ve Fotoğraf Gezisi

14 Eylül -26 Eylül

Bizimle Etiyopya’ya Gelir misiniz? 


Equinox Travel’ın 25 yıllık tecrübesiyle siz misafirlerimizi bu  muhteşem gezimizde daha  önce görmediğiniz  renkli kabilelerin  günlük yaşamlarını  geleneklerini tanımaya götürüyoruz...Lalibela’daki kiliseleri ve Meskel töreninde çekeceğiniz fotoğraflar sizi bambaşka bir dünyaya götürecek.

2 Kişilik odada kişi başı tur fiyatı: $4170.-

Tek kişi farkı: $270.-

1. Gün / 14 Eylül - İstanbul Havaalanı

Akşam saat 9:00’da İstanbul havalimanında size daha önceden bildireceğimiz yerde tur lideriyle buluşma. Etiyopya havayollarıyla yapacağımız uçuşumuz 14 Eylül’ü 15’ine bağlayan gece hareket ettiğinden geceyi uçakta geçiriyoruz.

 

2. Gün / 15 Eylül Çarşamba/ Addis Ababa

Sabah 5:40’ta Addis Ababay’a iniyoruz, bize tur boyunca eşlik edecek olan yerel rehberimiz eşliğinde otelimize yerleştikten ve bir süre dinlenip yorgunluğumuzu attıktan sonra Afrika’nın en büyük marketi kabul edilen Merkato’yu geziyoruz. Bu markette deklanşörlerinize ardı ardına basmaktan kendinizi alamayacaksınız :) Bu renkli, açık, etnik pazardaki gezimizi tamamladıktan sonra dünyanın en sağlıklı mutfaklarından biri kabul edilen Etiyopya lezzetini açık büfe eşliğinde lokal bir evde tanıyoruz. Öğleden sonra dünyada bulunan en eski (3,2 milyon yıllık) insansı fosil kabul edilen Lucy'yi ziyaret etmek üzere ulusal müzeye gidiyoruz. Müze ziyaretimizden sonra otele dönüyoruz. Akşam yemeğini “habesha 2000’de” canlı, geleneksel müzik ve dans eşliğinde alıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Addis Ababa

3. Gün / 16 Eylül Perşembe- Addis Ababa/Jinka

Sabah kahvaltımızı otelde aldıktan sonra Jinka ’ya gitmek üzere havaalanına transferimiz var. İşte artık Jinka’yla birlikte Etiyopya’nın kabileleriyle maceramız başlıyor! Jinka havaalanından ulaşacağımız yerin adı Keyafar kasabası. Burada, Perşembe günleri kurulan, Tsemay ve Bena kabilelerinden gelen yerlilerin alışverişlerine ve renkli yaşamlarına tanık olacaksınız. Fotoğraf çekmek için müthiş bir fırsat. Daha sonra Jinka’da kalacağımız otele gidiyoruz.

Akşam yemeği ve Konaklama Jinka

4. Gün / 17 Eylül Cuma – Mago Ulusal Parkı

Erkenden yapacağımız sabah kahvaltısından sonra Mago Ulusal Parkı'na gidiyoruz. Yolda göreceğimiz muhteşem orman manzaralarının ardından 'National Geographic’ dergisine de konu olmuş Mursi kabilesini ziyaret ediyoruz. Mursiler kendilerince güzellik amaçlı saydıkları dudaklarının alt tarafını keserek taktıkları kilden yapılmış plakalarla tanınıyorlar. Mursi kabilesinin günlük yaşamına tanık olurken burada çekeceğiniz fotoğrafların albümünüzde özel bir yeri olacağından eminiz. :) Öğle yemeğimizi Mago ulusal parkında piknik yaparak alıyoruz. Daha sonra Jinka’da kalacağımız otele geri dönüp akşam yemeğine çıkıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Jinka

5. Gün / 18 Eylül Cumartesi - Jinka/Turmi

Sabah kahvaltısından sonra Dimeka’ya doğru yola çıkacağız. Yolda çekeceğimiz renkli insan ve manzara fotoğraflarının ardından belki de Etiyopya’nın en bilinen Hamer kabilesinin yaşadığı Dimeka’da, Hamer’lerin alışverişlerine tanık olacağız. Siz misafirlerimiz ise bu pazar yerinin istediğiniz köşesinden bu renkli insanların yaşamını çekeceğiniz fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz. Bu markette vakit geçirdikten sonra, belki de daha önce hiç tanık olmadığınız ‘’boğa atlama törenine’’ katılacağız. Boğa atlama töreni Hamerli genç erkeklerin evlenmeye hazır olduklarını ispatlayan geleneksel bir törendir ve yılda sadece hasat döneminden sonra yapılır. İşte bu turu özellikle eylül ayında yapmamızın en önemli nedenlerinden biri de siz misafirlerimizin bu törene katılmasını sağlamaktı. :) Bu tören sonrasında Turmi kasabasına konaklayacağımız otele gidiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Turmi

6. Gün / 19 Eylül Pazar - Turmi / Dasanech / Turmi 

Kahvaltıyı otelimizde aldıktan sonra, yaklaşık bir buçuk saatlik yolculuktan sonra Kenya sınırındaki Omerate kasabasına geliyoruz. Buradaki geleneksel, tahtadan yapılmış kanolarla Omo nehrini geçerek Dasanech kabilesini ziyaret edeceğiz. Vücutlarına yaptıkları süslemelerle de bilinen Dasanech kabilesinin üyelerinin fotoğraflarını çekmeye doyamayacaksınız. Dasanech kabilesi ziyaretimiz bittikten sonra Hamer köyünde iki gece boyunca kamp yapacağımız kamp yerine geliyoruz. Akşam ‘wutele’ diye adlandırılan Hamer barbeküsü eşliğinde kamp ateşi ve Hamerlerle geçireceğiniz akşamının keyfini çıkarmaya ne dersiniz? :)

Akşam yemeği ve Konaklama Turmi Hamer köyü kamp yeri

7. Gün / 20 Eylül Pazartesi - Turmi/Nyangatom/Turmi

Günün ilk ışıkları fotoğraf çekmek isteyen misafirlerimiz için bulunmaz bir fırsat. Daha sonra Hamerlerin çay seremonisine katılıp kahvaltımızı aldıktan sonra başka bir kabileyi ziyaret etmek için yola çıkıyoruz. Boyunlarına taktıkları 5-6 kilo ağırlığındaki renkli boncuklarla tanınan “nyangatom’luların” bu görüntüsü karşısında deklanşörlerinizin susmayacağından eminiz :)

Akşam yemeği ve Konaklama Turmi Hamer köyü kamp yeri

8. Gün / 21 Eylül Salı - Turmi/Konso

Bugün Turmi’yi ve hamerlere hoşça kal diyerek Konso’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolda giderken siz misafirlerimizin fotoğraf çekmek istedikleri yerlerde durarak ve kısa yürüyüşler yaparak Konso’daki otelimize varıyoruz. Akşam güneş batışını otelde seyrederken gördüğümüz manzaraları kaydetmemek elde değil.

Akşam yemeği ve konaklama Konso

9. Gün / 22 Eylül Çarşamba - Konso/Arbamich

Sabah kahvaltımızı otelde aldıktan sonra UNESCO mirası listesine girmiş Konso köyünü ziyaret edeceğiz. Bu köyün en büyük özelliği evlerinin mimari yapısı. Ayrıca köy halkının dini inanışı da diğer kabilelerden daha farklı. Lokal rehber eşliğinde gezeceğimiz bu köyde yine çok değişik karelere şahit olacaksınız. :) Ayrıca çok çalışkan olan Konso köylülerinin taşlık arazilerini nasıl teraslama yapıp sebze ve meyve yetiştirdiklerine tanık olacağız. Buradaki ziyaretimizi tamamladıktan sonra arbamıch’e doğru yola çıkıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Arbamich

10. Gün / 23 Eylül Perşembe - Arbamich / Addis Ababa

Uçuş saatimizin uygunluğuna göre sabah kahvaltısından sonra Dorze kabilesini ziyaret edeceğiz. Bu kısa ziyaretimizin ardından havaalanına gitmek üzere yola çıkıyoruz. Kısa bir uçuştan sonra Addis Ababay’a iniyoruz. Otele transferin ardından akşam yemeğine kadar serbest zaman.

Akşam yemeği ve konaklama Addis Ababa

11. Gün 24 Eylül Cuma - Addis Ababa / Lalibela

Sabah kahvaltısından sonra sabah uçağıyla lalibela için otelden transferimizle havaalanına gidiyoruz. Lalibela’ya indikten ve kalacağımız otele yerleştikten sonra. On ikinci yüzyılda yapılmış olan ve şu an dünya mirası listesine girmiş yekpare kayalara oyularak yapılmış muhteşem güzellikteki lalibela kiliselerini ziyaret edeceğiz. Dünyanın sekizinci harikası olarak da bilinen bu kilisenin fotoğraflarını çekmeye doyamayacaksınız. Kilise ziyaretlerimizi bitirdikten sonra, kısa bir köy yürüyüşü yaparak siz misafirlerimizi gün batımının muhteşem güzelliğine davet ediyoruz. Günün yorgunluğunu hep birlikte bu manzara karşısında çıkaracağız. :)

Akşam yemeği ve konaklama Lalibela

12. Gün / 25 Eylül Cumartesi / Lalibela

Tam gün buradayız. Bir gün önce başladığımız turumuz cumartesi marketindeki renkli görüntülerle devam ediyor. Öğle yemeğinden sonra Asheton’da yapacağımız iki üç saatlik yürüyüşümüzde Lalibela’nın kırsal güzellikleri bizi deklanşörümüzle buluşturacak.

Akşam yemeği ve konaklama Lalilbelia

13. Gün / 26 Eylül Pazar - Lalibela / Addis

Sabah kahvaltısından sonra Addis Ababay’a gitmek için havaalanına transferimizle gidiyoruz. Addis Ababay’a vardığımızda bizi Afrika’nın en büyük etkinliklerinden biri olan Ortodoks camiası için çok önemli dinsel bir tören bekliyor. Meskel töreni diye adlandırılan ve anlamı ‘gerçek haçı bulma günü olan bu görsel şölende dünyanın ve Afrika’nın diğer ülkelerinden gelen Ortodoks camiasının kutlamalarına katılacağız. Gün batımıyla birlikte çam ağacının yakılmasıyla sona eren bu törenin ardından Addis Ababay’daki son akşam yemeğimizi alıyoruz. Artık İstanbul’a dönme vaktimiz geldi. Havalimanına yapılan transferimizle birlikte lokal rehberimize hoşça kal diyerek Etiyopya’dan ayrılıyoruz.

İşte bir turumuzun daha sonuna geldik.

Tura dahil olanlar:

Tura dahil olmayanlar:

Notlar:

Başvuru için : info@equinox.com.tr /  +90 541 625 11 47

Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu Etiyopya Kültür Turu
Etiyopya Kültür Turu