Pisidia Yolu
Pisidia Yolu

Pisidia Yolu


SATIN AL

Antalya'nın kuzeyinde kalan dağlık arazinin antik ismidir Pisidia. Bu turumuzda Pisidia Dağları’nı keşfe çıkıyoruz. Yepyeni bir rotada yepyeni bir dünya tanımaya gidiyoruz! Rehberimiz arkeolog Ümit Işın. 

Son yıllarda, St. Paul yolu olarak ünlenen bu rota, aslında Saint Paul'ün birebir kullanmadığı bir rota. St. paul, ya da Saint Paul (Aziz Paulus), Pamfilya'yı Pisidia'ya bağlayan ve bugün Döşeme Boğazı olarak bilinen yolu kullanarak, Bucak üzerinden, Senirkent ve Keçiborlu yolunu izlyerek, Pisidian Aniocheia (Yalvaç) şehrine varmıştır.

 

2019 TUR TARİHLERİ ve FİYATLARI    

Kişi Başı Fiyat: 2250.-TL

Tek Kişi Farkı: 370.-TL

 

Pisidia Kültürel Miras Rotası, Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü (BIAA) ile beraber 5 yıldır yürüttüğümüz kapsamlı bir proje sonucu oraya çıkmıştır. Bu rotayı gezerken Ariassos, Sia, Pednelissos, Termessos ve Selge gibi çok az bilinen Pisidia kentlerinin yanı sıra Köprülü Kanyon, Çandır Yazılı Kanyon, Kovada Gölü Milli Parkı, Eğirdir Gölü ve Davraz Kasnak Meşesi ormanlarını ziyaret ediyoruz. Doğası hiç bozulmamış, yollar asfaltlanmamış, ormanları kesilmemiş, Yörüklerin hala geleneksel yaşamlarını sürdürdükleri muhteşem bir bölge burası.

 

1. Gün / Cumartesi / Geliş / Termessos / Döşemealtı

Sabah en geç 10:00’da Antalya Havalimanı’nda rehberimizle buluşup tur hakkında kısa bilgilendirmeden sonra yola çıkıyoruz. İlk durağımız Termessos Milli Parkı. Termessos gezimizi kimsenin gitmediği Kuzey Kapıdan çıkarak, muhteşem güzellikteki antik yolları izleyerek Elmalı Belinde tamamlıyoruz. Akşam yemeği Antalya’nın meşhur et-mangal lokantasında aldıktan sonra geceleme Döşemealtı’nda VIB otelde.

Öğle ve akşam yemekleri dahil

Toplam yürüyüş 6 km / 5 saat

 

2. Gün / Pazar / Ariassos - Sia / Saglassos

Bu sabah oldukça zorlu ve güzel bir parkura çıkıyoruz. Ariassos’a yörüklerin hala kullandıkları patikaları izleyerek önce Erikli Yayla ve daha sonra Akkoç üzerinden antik yolu takip ederek ulaşıyoruz. Ariassos antik kentini gezdikten sonra bu kez Boğazköy üzerinden yine yörük patikalarını kullanarak Sia antik kentine varıyoruz. Sia antik kentini gezdikten sonra akşam yemeği ve konaklama için Sagalassos Lodge Otele gidiyoruz.

Öğle ve akşam yemekleri dahil

Toplam yürüyüş 12 km / 7 saat
 

3. Gün / Pazartesi / Kremna – Kapıkaya / Eğirdir

Sabah Sagalassos antik kentini gezdikten sonra, rotamız, Kremna antik kenti. Kremna, oldukça iyi korunmuş ve kazısı yapılmış bir antik kent olmakla beraber, çok az tanınmaktadır. Kremna ziyaretinden sonra, hemen hiç bilinmeyen, muhteşem güzellikteki kartal yuvası görünümündeki Kapıkaya antik kentine gidiyoruz. Buradan Kırıntı köyüne yapacağımız yürüyüşün ardından, Eğirdir’e ulaşıyoruz. Akşam yemeği göl kenarında meşhur Sudak lokantasında ve geceleme Eğirdir’de.

Öğle ve akşam yemekleri dahil

Toplam yürüyüş 8 km / 5 saat

 

4. Gün / Salı / Kasnak Meşesi Ormanı / Yazılı Kanyon Tabiat Parkı / Eğirdir

Bugün, dünyada sadece 2 yerde kalan Kasnak meşesi ormanlarını ziyaret ediyoruz. Kasnak meşesi ormanlarından, Balkırı köyüne yapacağımız muhteşem yürüyüşten sonra, Yazılı Kanyon Tabiat parkına gidiyoruz ve burada antik çağdan beri kullanılan bir yolda yürüyoruz. Akşam yemeği serbest ve geceleme Eğirdir’de.

Öğle yemeği dahil

Toplam yürüyüş 12 km / 8 saat

 

5. Gün / Çarşamba / Adada – Tazı Kanyonu / Köprülü Kanyon

Bugün yine muhteşem güzellikte bir başka Pisidia kenti olan Adada’ya gidiyoruz. Antik kenti gezdikten sonra belki de en iyi korunmuş antik yollardan biri olan Adada antik yolunu yürüyoruz. Yürüyüşten sonra aracımızla yaklaşık 4 saat sürecek bir yolculuktan sonra Tazı Kanyonu yürüyüşü yapıyoruz. Bu yürüyüşten sonra akşam yemeği ve konaklama için Köprülü Kanyon Milli Parkına gidiyoruz. Konaklama Bungalovlarda.

Öğle ve akşam yemekleri dahil

Toplam yürüyüş 5 km / 4 saat

 

6. Gün / Perşembe / Selge – Delisarnıç – Çaltepe / Köprülü Kanyon

Bugün sabah Selge antik kentine gidiyoruz, antik kent ziyaretini yarına bırakıp buradan antik yolları izleyerek önce muhteşem doğal bir parkı andıran Delisarnıç’a, oradan da yine antik yollardan Çaltepe’ye ulaşıyoruz. Bu yürüyüşten sonra akşam yemeği ve konaklama için Köprülü Kanyon Milli Parkına gidiyoruz. Konaklama Bungalovlarda.

Öğlen ve akşam yemekleri dahil

Toplam yürüyüş 12 km / 6 saat

 

7. Gün / Cuma / Selge – Pednelissos / Kozan

Güne yine Selge antik kentinden başlıyoruz ancak bu kez Selge antik kentini gezdikten sonra yörük patikalarından Gökbel’e, oradan da Pednelissos antik kentine gidiyoruz. Pednelissos antik kentini, yangın gözetleme kulesini de gezdikten sonra vakte göre vücudumuzu doğal bir havuzda dinlendirip muhteşem bir günbatımı izliyoruz ve ardından Kozan köyünde gecelemeye gidiyoruz.

Öğlen ve akşam yemekleri dahil

Toplam yürüyüş 12 km / 7 saat

 

8. Gün / Cumartesi / Kozan – Dönüşler

Sabah tavuklar, keklikler, güvercinler ve keçiler eşliğinde rahat bir kahvaltıdan sonra kısa bir yürüyüşler kral havuzuna gidiyoruz. Burada dileyenler için yüzme molası. Öğle yemeği Kozan2da ve yemekten sonra saat 14:00 gibi yavaş yavaş toparlanıp yola çıkıyoruz ve havaalanına gidiyoruz, 16:00 gibi havaalanında vedalaşıyoruz.   

 

Dahildir:

Dahil değildir:

 

Notlar:

Geliş: Cumartesi sabah 09:30’da Antalya Havalimanı’nda olacak herhangi bir uçuş (veya otobüs)

Dönüş: Cumartesi Antalya Havalimanı’ndan 15:00 ve sonrası uçuşlar (veya otobüsler).

 

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24

Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu Pisidia Yolu
Pisidia Yolu