Toroslarda Likya Off Road Macerası
Toroslarda Likya Off Road Macerası

Toroslarda Likya Off Road Macerası


SATIN AL

Toroslarda Likya Off Road Macerası

1500 – 2200 metrelerde gezen yaz turu, Beydağları ve Akdağ Macerası

2021 Tur Tarihleri ve Fiyatları

29 Nisan – 2 Mayıs 2021

23 – 26 Eylül 2021

Kişi Başı Fiyat: 2750.-TL

Tek Kişi Farkı: 350.-TL

4x4 kiralık araç (tüm tur için yakıt, vergiler ve sigorta dahil, araç başına): 3500.-TL

Güney kıyılarımızda boydan boya uzanan Toros Dağları’nın zengin kültürel ve doğal yapısı, bu tür maceralar için bizlere sonsuz seçenekler sunar. Gizli kalmış antik yerleşimleri, Akdeniz manzaralı karlı zirveleri, çam ve sedir ormanları, yörük çadırları ve keçi sürüleri ile Adana’dan Fethiye’ye kadar doğudan batıya, kuzeyden güneye çok sayıda rota içerir.

Yörükler, Beydağı ve Toros yaylalarını yüzyıllardır kullanıyorlar ve bu geleneklerini bugün hala sürdürüyorlar. Muhteşem güzellikteki yaylaları, uzayıp giden o kendine has kokusuyla sedir ormanlarını, Alakır gibi derin vadileri, özgün mimarisi ve kültürüyle sapasağlam duran Elmalı’yı göreceğiz. Hemen hiç bilinmeyen Likya’nın Baranda Gölü, Girdev Gölü ve yaylasını arazi taşıtlarımızla geçecek, antik Likyalıların Kragus adını verdikleri, Batı Toros Dağlarının en yüksek zirvesini oluşturan ve ancak son yıllarda açılan bozuk yayla yolları ile geçit veren Akdağ Yaylasını, göçerleri ve göllerini göreceğiz. Arykanda gibi muhteşem bir antik kent ve Abdal Musa Tekkesi de gezeceğimiz yerler arasında. Tüm Equinox Keşif turlarında olduğu gibi tur boyunca mükemmel lezzetlerin eşliğinde keşfe çıkıyoruz.


1. Gün / Perşembe / Beydağı yaylası - Ovacık
Sabah saat 10:00’da 4x4 araçlarımızla ve rehberlerimizle Antalya Havalimanı’nda buluşup araçlarımız hakkında kısa bilgi veriyoruz. Rotamızı önce Bük araştırma ormanları üzerinden Beydağı yaylasına çeviriyoruz. 2000 metreyi aşan geçitlerden geçerek konaklayacağımız otele gidiyoruz.  Akşam yemeği ve geceleme Gul Otel. 
Öğle ve akşam yemeği dahil

 

2. Gün / Cuma / Tahtalı Dağ - Alakır Vadisi / İdebessos Antik Kenti / Oluklu Yayla - Finike

Sabah kahvaltıdan sonra antik dönemde “Solyma” dağı olarak ünlenen Tahtalı Dağ’ı aşarak Alakır vadisine iniyoruz. Muhteşem güzellikteki bu vadiyi ve aynı zamanda yapılan HES barajlarının bu vadiyi nasıl etkilediğini göreceğiz. 4x4 araçlarımızla bir müddet eski kervan yollarından ilerleyerek İdebessos antik kentine varıyoruz. Bizler antik kenti gezerken, ekibimiz de piknik yemeğimizi hazırlıyor. Daha sonra, Beydağlarının en yüksek zirvesi olan, efsaneleri ile ünlü Kızlar Zirvesi’nin eteklerinde yer alan Oluklu yaylaya ulaşıyoruz. Tüm Kumluca Ovası’na hâkim, 2200 metre yükseklikte yer alan Oluklu Yayladan manzarayı izleme imkânı buluyoruz. Aynı zamanda, dünyada sadece ülkemizde “doğal orman” olarak varlığını sürdüren ve halk dilinde “Katran” ya da “Sedir” olarak bilinen Toroslara özgü bu muhteşem ağaçlarla tanışıyoruz. Buradan rotamız eski Yörüklerin göç yolundan Yalnız köyüne inerek, yöreye özgü alabalık lokantasında akşam yemeğimizi aldıktan sonra, konaklamak üzere Finike’ye gidiyoruz.

 Öğle ve akşam yemekleri dahil
 

3. Gün / Cumartesi / Baranda Gölü / Girdev Yaylası / Akdağ Yaylası – Finike

Bugün rotamızı, Elmalı dağının kuzeybatısında bulunan Baranda Gölü’ne çeviriyoruz. Önce Beyler köyünde, 2500 yıldır bölgede kullanılan mimariyi yansıtan Bey Ambarlarını gezeceğiz. Daha sonra, Yörüklerin ancak traktörlerle ya da yürüyerek aştıkları yayla yollarını aşarak Girdev Gölü ve yaylasına ulaşıyoruz. Yörük dilinde “kırk muarlı 3 durnalı zır zop yayla” olarak adlandırılan bu muhteşem yayladan sonra, bu kez Likyalıların Massikytos adını verdiği ve Batı Torosların en yüksek zirvesini oluşturan Akdağ silsilesini aşıyoruz. Akdağ, muhteşem yaylaları, yazın hala geleneksel olarak bu yaylalara çıkan Yörükleri, 12 ay erimeyen karları ile Likya’nın belki de en görkemli bölgesi.  Daha sonra Ekiz Göl üzerinden Gömbe yaylasına iniyoruz. Buradan ana yolu takip ederek Finike’ye iniyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Finike.

Öğle ve akşam yemekleri dahil
 

4. Gün / Avlan Gölü – Çığlıkara Sedir Ormanları – Arykanda / Antalya- Gidişler

Bugün, Abdal Musa Tekkesini ziyaret ederek buradan Çığlıkara ve Çamkuyusu Sedir ormanlarına geçeceğiz. Antalya’ya dönmeden son durağımız Arykanda Antik kenti olacak.  Antalya Havalimanı’na varış saatimiz 18:00 gibi olacaktır. Katılımcıların uçak biletlerini buna göre almaları gerekmektedir.

Öğle yemeği dahil

 

 Dahildir:

Dahil değildir:

Notlar:

Başvuru için : info@equinox.com.tr /+90 532 597 71 97

Toroslarda Likya Off Road Macerası Toroslarda Likya Off Road Macerası Toroslarda Likya Off Road Macerası Toroslarda Likya Off Road Macerası Toroslarda Likya Off Road Macerası Toroslarda Likya Off Road Macerası Toroslarda Likya Off Road Macerası
Toroslarda Likya Off Road Macerası