4x4 Likya: Arkeoloji ve Doğa Turu Bahara Merhaba

4x4 Likya: Arkeoloji ve Doğa Turu


SATIN AL

4x4 Likya: Arkeoloji ve Doğa Turu

1500 – 2200 metrelerde gezen bahar turu, Beydağları ve Akdağ

Yörükler, Beydağı ve Toros yaylalarını yüzyıllardır kullanıyorlar ve bu geleneklerini bugün hala sürdürüyorlar. Muhteşem güzellikteki yaylaları, uzayıp giden o kendine has kokusuyla sedir ormanlarını, Alakır gibi derin vadileri, özgün mimarisi ve kültürüyle sapasağlam duran Elmalı’yı göreceğiz. Likya'nın dağlık kesimlerinde ulaşılması sadece 4x4 araçlarla mümkün olan Kitanaura ve İdebessos Antik Kentleri'ni gezeceğiz.

Hemen hiç bilinmeyen Likya’nın Baranda Gölü, Girdev Gölü ve yaylasını arazi taşıtlarımızla geçecek, antik Likyalıların Kragus adını verdikleri, Batı Toros Dağlarının en yüksek zirvesini oluşturan ve ancak son yıllarda açılan bozuk yayla yolları ile geçit veren Akdağ Yaylasını, göçerleri ve göllerini göreceğiz. Tüm Equinox turlarında olduğu gibi tur boyunca mükemmel lezzetlerin eşliğinde keşfe çıkıyoruz.

2024 Tur Tarihleri ve Fiyatları

Tarih: 24 - 26 Mayıs 2024

Kişi Başı Fiyat: 10.700.-TL

Tek Kişi Farkı: 2000.-TL (Tek kişi farkı otellerde tek kişilik odada konaklayacaklar için kişi başı fiyata eklenmelidir)

4x4 Araç Katılım Payı: 3350.-TL kişi başı (her araçta 4 kişi olacak şekilde)

Güney kıyılarımızda boydan boya uzanan Toros Dağları’nın zengin kültürel ve doğal yapısı, bu tür maceralar için bizlere sonsuz seçenekler sunar. Gizli kalmış antik yerleşimleri, Akdeniz manzaralı karlı zirveleri, çam ve sedir ormanları, yörük çadırları ve keçi sürüleri ile Adana’dan Fethiye’ye kadar doğudan batıya, kuzeyden güneye çok sayıda rota içerir.


1. Gün / Cuma / Tahtalı Dağ - Kitanaura Antik Kenti / Finike
Sabah saat 10:00’da 4x4 araçlarımızla ve rehberlerimizle Antalya Havalimanı’nda buluşup araçlarımız hakkında kısa bilgi veriyoruz. Sabah kahvaltıdan sonra antik dönemde “Solyma” dağı olarak ünlenen Tahtalı Dağ’ı aşarak Alakır vadisine iniyoruz. Muhteşem güzellikteki bu vadiyi ve aynı zamanda yapılan HES barajlarının bu vadiyi nasıl etkilediğini göreceğiz. 2000 metreyi aşan geçitlerden geçerek Kitanaura Antik kentine gidiyoruz. Kenti gezdikten sonra Alakır Vadisini takip ederek, portakal ağaçları arasında, muhteşem bir yer olan Turkuaz Köy’e akşam yemeği ve konaklama için gidiyoruz.

Öğle ve akşam yemeği dahil 

2. Gün / Cumartesi / Baranda Gölü / Girdev Yaylası / Akdağ Yaylası – Gömbe

Bugün rotamızı, Elmalı Dağı'nın kuzeybatısında bulunan Baranda Gölü’ne çeviriyoruz. Önce Beyler köyünde, 2500 yıldır bölgede kullanılan mimariyi yansıtan Bey Ambarlarını gezeceğiz. Daha sonra, yörüklerin ancak traktörlerle ya da yürüyerek aştıkları yayla yollarını aşarak Girdev Gölü ve yaylasına ulaşıyoruz. Yörük dilinde “kırk muarlı 3 durnalı zır zop yayla” olarak adlandırılan bu muhteşem yayladan sonra, bu kez Likyalıların Massikytos adını verdiği ve Batı Torosların en yüksek zirvesini oluşturan Akdağ silsilesini aşıyoruz. Akdağ, muhteşem yaylaları, yazın hala geleneksel olarak bu yaylalara çıkan Yörükleri, 12 ay erimeyen karları ile Likya’nın belki de en görkemli bölgesi.  Daha sonra Ekiz Göl üzerinden Yeşilgöl ve Uçarsu’yu gezip Gömbe yaylasına iniyoruz. Akşam yemeği meşhur Gömbe Kebabı ve konaklama Gömbe’de.

Öğle ve akşam yemekleri dahil
 

3. Gün Pazar / Alakır Vadisi - İdebessos Antik Kenti - Oluklu Yayla / Dönüşler

4x4 araçlarımızla bir müddet eski kervan yollarından ilerleyerek İdebessos antik kentine varıyoruz. Bizler antik kenti gezerken, ekibimiz de piknik yemeğimizi hazırlıyor. Daha sonra, Beydağlarının en yüksek zirvesi olan, efsaneleri ile ünlü Kızlar Zirvesi’nin eteklerinde yer alan Oluklu yaylaya ulaşıyoruz. Tüm Kumluca Ovası’na hâkim, 2200 metre yükseklikte yer alan Oluklu Yayladan manzarayı izleme imkânı buluyoruz. Aynı zamanda, dünyada sadece ülkemizde “doğal orman” olarak varlığını sürdüren ve halk dilinde “Katran” ya da “Sedir” olarak bilinen Toroslara özgü bu muhteşem ağaçlarla tanışıyoruz. Buradan rotamız eski Yörüklerin göç yolundan Beydağı yaylasına devam ediyoruz ve mimarisini Likya’nın meşhur Dikme mezarlarından alan Arı Kovanlarını gezerek, Antalya’ya iniyoruz. Saat 19:00 gibi Antalya Havaalanı’nda olacağız.

 Öğle yemeği dahil

Dahildir:

Dahil değildir:

Notlar:

Başvuru için: [email protected] / + 90 532 282 23 24 / WhatsApp

4x4 Likya: Arkeoloji ve Doğa Turu
4x4 Likya: Arkeoloji ve Doğa Turu
Equinox Turları