Arkeolog Ümit Işın'la Lukka Yolu

Arkeolog Ümit Işın'la Lukka Yolu


Ramazan Bayramında Likya’da muhteşem yürüyüşlerle bir haftalık macera. Son yıllarda meşhur olan Likya Yolunda belki de yürüdünüz. Ancak Luvilerin Lukka olarak adlandırdıkları Likyalıların yurdu sadece deniz kıyısından giden patikalardan ibaret değil. Türkiye’de kalmış olan sedir ormanlarına ev sahipliği yapan Torosların yüksek kesimlerini ve Beydağları gibi muhteşem bir silsileyi de kapsıyor.

Bu turumuzda çok az bilinen Likya kentlerini ve Likya Yoluna dahil olmayan Likya patikalarını keşfe çıkıyoruz.

2024 TUR TARİHLERİ ve FİYATLARI    

06 - 13 Nisan 2024

Kişi Başı Fiyat: 35.500.-TL

Tek Kişi Farkı: 4850.-TL

  1. Gün / Cumartesi / Geliş / Kelbessos  / Geyikbayırı

Sabah en geç 09:00’da Antalya Havalimanı’nda rehberimizle buluşup tur hakkında kısa bilgilendirmeden sonra yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuktan sonra, çam ormanları arasında kalan Kelbessos antik kentine varıyoruz. Kelbessos gezisinden sonra muhteşem bir patikadan yaklaşık 2,5 saatlik bir yürüyüşün ardından günün son ışıkları ile Geyikbayırın'da bulunan The Land otele dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama The Land Otelde.

Toplam yürüyüş 9 km / 6 saat

  1. Gün / Pazar / Trebenna – Typalia  / Geyikbayırı

Bugün ilk durağımız Trebenna antik kenti. Otelimizden çıktıktan sonra, yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüş ile Trebenna’ya varıyoruz. Trebenna gezisinden sonra, muhteşem sedir ormanları ile kaplı Geyik Sivrisi dağının eteklerinden, yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşten sonra  Typalia antik kentine ulaşıyoruz. Typalia kenti gezisinden sonra 1 saatlik bir yürüyüşle aracımızla buluşacağımız noktaya gelerek tekrar The Land otele dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama The Land Otelde.

Toplam yürüyüş 12 km / 7 saat

* Öğle yemeği dahil.

  1. Gün /Pazartesi / Mnara (Marmara) / Ovacık

Sabah kahvaltıdan sonra aracımızla Ovacık mevkiine giderek buradan yaklaşık 3 saatlik, Kavaklıdağ’ın zirvesinde yer alan muhteşem güzellikteki Mnara (Marmara) antik kentine doğru oldukça zorlu bir tırmanış gerçekleştiriyoruz. Tam gün muhteşem sedir ormanları, antik kent kalıntıları ve manzaralar eşliğinde geziyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gül otelde.

Toplam yürüyüş 12 km / 6 saat

* Öğle yemeği dahil.

  1. Gün / Salı / Dibek Tabiat Koruma Alanı / Kamp
    Bugün, Beydağlarının en güzel sedir ormanlarına ev sahipliği yapan, Dibek Tabiat Koruma Alanına gidiyoruz. Burada, Toroslardaki en yaşlı sedir ağaçlarından olan “Ambar Katran” ağacını da göreceğiz.  Yürüyüşümüz çoğunlukla 1800 – 2000 metre arasında olacak. Nerdeyse tam gün sürecek olan yürüyüşümüz, kamp alanında sona erecek Akşam yemeği ve geceleme kamp.

* Öğle ve akşam yemekleri dahil

Toplam yürüyüş 10 km / 7 saat

  1. Gün / Çarşamba / Idebessos – Oluklu Yayla – Arykanda / Finike

Bugün aracımızla Idebessos antik kentine gidiyoruz. Antik kent gezisinden sonra, hedefimiz Oluklu yayla. Buradan Üçkuyular  üzerinden yine eski yörük patikalarını izleyerek Arykanda antik kentine iniyoruz. Arykanda gezisinden sonra Akşam yemeği  Özçoban alabalık lokantasında. Geceleme, Limyra Çayı yanında, bungalovlarda.

Toplam yürüyüş 8 km / 7 saat

* Öğle yemeği dahil.

  1. Gün / Perşembe / Bonda Dağı - Myra / Kekova

Bugün muhteşem güzellikteki Bonda Dağını aşarak, Myra antik kentine iniyoruz. Asarönünden başlayacak olan yolculuğumuz, muhteşem sedir ormanlarıı ve Akdeniz manzaraları sunan Bonda Dağını aşarak, eski bir rum köyü olan Zeytin’den antik yolları takip ederek Myra’ya inecek. Myra antik kenti gezisinden sonra Kekova. Akşam yemeği ve geceleme, Kekova’da.

Toplam yürüyüş 8 km / 6 saat

* Öğle yemeği dahil.

  1. Gün / Cuma / Apollonia – Aperlai – Tyberissos / Kekova

Aracımız bizi Kılınçlı köyüne bırakacak ve buradan Apollonia Antik kentini gezerek, Aperlai antik kentine ineceğiz. Burada bizi teknemiz karşılıyor. Teknede öğle yemeği ve öğleden sonra yüzme ve dinlenme. Günün son ışıkları ile, Tyberissos antik kentine giderek, Kekova’dan gün batımı izleyeceğiz.

Toplam yürüyüş 7 km / 6 saat

* Öğle yemeği dahil.

  1. Gün / Cumartesi - Gidişler

Sabah Kekova’da serbest zaman ve saat 11:00 gibi Antalya’ya hareket. Antalya’da öğle yemeği ardından saat 15:30  gibi Antalya havaalanında turumuz bitecek.

 

Dahildir:

Dahil değildir:

 

Notlar:

 

Başvuru için : [email protected] / 0 532 282 23 24 / Whatsapp

Equinox Turları